Ez nem tartott sokáig: visszatérhet Amerikába a TikTok
Donald Trump ígéretet tett arra, hogy hivatalba lépése után végrehajtási rendelettel visszaállítja az alkalmazás működését az amerikai felhasználók számára.
Másodfokon, nem jogerősen öt év szabadságvesztésre ítélték a volt MVM-vezért a Pécsi Ítélőtáblán.
Öt év börtönbüntetést szabott ki Kocsis Istvánra, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) volt vezetőjére pénteken a Pécsi Ítélőtábla új eljárásban másodfokon, nem jogerősen az úgynevezett MVM-perben. Az ügy másodrendű vádlottját szintén letöltendő, a harmadrendű vádlottat pedig felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. A táblabíróság pénteki határozatával megváltoztatta a Kaposvári Törvényszék új eljárásban tavaly márciusban hozott elsőfokú – nem jogerős ítéletét – amely akkor felmentette Kocsis Istvánt a vádak alól.
A Pécsi Ítélőtábla Krémer László vezette tanácsa Kocsis Istvánt – távollétében – társtettesként, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelésben és sikkasztásban találta bűnösnek. Az elsőrendű vádlottat mellékbüntetésként öt évre eltiltották a közügyektől, valamint gazdasági társaság vezetői tisztségének betöltésétől is.
Az ügy másodrendű vádlottját bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés miatt három év szabadságvesztésre, és a MVM részére 48 millió forint kártérítés megfizetésére, a harmadrendű vádlottat pedig bűnsegédként elkövetett sikkasztás, illetve pénzmosás miatt két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a másodfokú bíróság. Kocsis Istvánt és a másodrendű vádlottat a tábla egyúttal arra is kötelezte, hogy tizenöt napon belül 5 millió 50 ezer eurós kártérítést és annak késedelmi kamatát fizesse meg az MVM részére. A több mint hatmillió forintos bűnügyi költség mintegy felét – különböző arányban – ugyancsak a vádlottaknak kell viselniük.
A Fővárosi Főügyészség korábban hat ember ellen emelt vádat bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, sikkasztás, pénzmosás és orgazdaság miatt, azt állítva: munkájuk során előnytelen szerződéseket kötöttek, az MVM-nek 15 milliárd forint vagyoni hátrány okoztak, amelyből 12 milliárd térült meg. Tevékenységüket szerbiai erőműfejlesztéssel, energianád-programmal, tanácsadói szerződéskötésekkel, s egyebek mellett szállodavásárlással összefüggésben kifogásolták.
A Pécsi Ítélőtábla helyben hagyta pénteken a negyedrendű vádlott, Kocsis István feleségének a büntetőjogi felelősségét pénzmosásban és orgazdaságban megállapító korábbi törvényszéki ítéletet, így az jogerőre emelkedett – ismertette a tanácsvezető bíró. A határozat több mint két órán keresztül tartó indoklásában Krémer László kiemelte, a tábla nem állapította meg, hogy a bűncselekményeket a vádlottak bűnszervezetben követték volna el.
A megváltoztatott ítéletet továbbá úgy indokolta: a büntetőeljárási törvény lehetőséget ad a másodfokú bíróságnak arra, hogy az elsőfokú bíróság által lefolytatott bizonyítás adataiból eltérő következtetést vonjon le. A másodfokú határozat ellen mindhárom vádlott védője felmentésért fellebbezett, az ügyész erre három munkanapot tartott fenn, így a határozat nem jogerős. Az ügy várhatóan a Kúrián folytatódik. Az ügyész a tárgyalás végén egyúttal indítványozta Kocsis István letartóztatását, a kényszerintézkedés elrendelését ugyanakkor a tábla nem látta szükségesnek.
Az ügyben azért volt szükség új eljárásra, mert a Pécsi Ítélőtábla 2016 májusában a Kaposvári Törvényszék korábbi elsőfokú döntését a bizonyítékok „súlyosan okszerűtlen mérlegelése” miatt négy vádlott vonatkozásában nem találta megalapozottnak. Egy vádlott elhunyt az eljárás alatt, egy másikra vonatkozó felmentő ítélet már korábban jogerőssé vált.
(MTI)